Blog používateľa thailon

Moje Xtoro toho, načo nesmiem zabúdať pri geocachingu.

Stáva sa mi to často. Stále na niečo zabudnem, nespravím, nepripravím, nemám … Proste, vždy je tam “niečo” (moje prvé ja), čo som mohol, ale nespravil som. Rozhodol som sa spísať to, aby to (snáď) pomohlo aspoň jednému takému, ako som ja. Aj keď, určite tu na niečo zabudnem.

Povedal by som preto, že je nevyhnutné :

Ako konvertovať WGS-84 súradnice ?

V príklade si prepočítame súradnicu v decimálnom tvare, napríklad 48.2154. Oddelíme stupne 48° a zvyšok, 0.2154 vynásobíme 60timi. Čiže 0.2154 * 60. Výsledok, 12.924 sú minúty našej súradnice, tentoraz však už v tvare Deg° Min’ (stupne°minúty’) => 48° 12.924′. Ak však potrebujeme dostať súradnice v tvare Deg° Min’ Sec” (stupne°minúty’ sekundy”), pokračujeme rovnakým spôsobom ďalej. 48 a 12 oddelíme a zvyšok, 0.924 vynásobíme 60tim, čiže 0.924 * 60. Výsledok 55.44 už predstavuje sekundy našej súradnice => 48° 12′ 55.44”.

Ako "inštalovať" MapSource

Firma Garmin už tradične ku svojim GPS zariadeniam dodáva svoj free-software MapSource, ktorý slúží na prácu s mapami (upload, download), trackmi, POIs, cestami či užívateľskými waypointmi. Problém nastáva, ak si užívateľ z nejakého dôvodu potrebuje túto aplikáciu nainštalovať, no nemá zakúpené GPS zariadenie firmy Garmin, prípadne stratil, či poškodil pôvodné inštalačné CD (DVD). Našťastie však existuje spôsob, akotento problém vyriešiť.

KML creator v1.0

GeoClubNa adrese http://software.geocaching-sk.info/thailon/KMLcreator/ som uverejnil prvú verziu desktopového toolu KMLcreator, ktorým je možné vytvárať KML súbory. Je to jednoduchý program, pomocou ktorého je momentálne možné pridávať (len) body (s HTML popisom alebo bez HTML popisu), definovať si štýl pre dané body, určiť kódovanie súboru a uložiť vytvorený KML súbor na disk.

Geocaching online tools

Geo-toolsDo našej software sekcie som pridal online nástroje, ktoré by sa našej komunite mohli zísť. Nevravím, že sú jediné existujúce :) Na adrese http://software.geocaching-sk.info/thailon/ sú k dispozícii tri online nástroje : HINT encryptor/decryptor (zakódovanie/odkódovanie hintov), Display WGS84 coordinates (on Google Maps) (zobrazenie zadanej WGS84 súradnice na Google Mape) a Convert WGS84 coordinates (konverzia WGS84 súradníc).